garsoniera
garsoniery sprzedaż

Kawalerki w Krakowie.

Hitem na rynku małych mieszkań również w Krakowie są kawalerki a ostatnio nawet mikrokawalerki. Takie małe mieszkania są okazją dla osób których nie stać na kupno większego mieszkania lub go teraz nie potrzebują.

garsoniery małe mieszkania garsoniera małe mieszkania w krakowie
kawalerki kraków mieszkania deweloperskie kraków

Mieliśmy już małe mieszkania, kawalerki a teraz mamy nowy trend w postaci mikrokawalerek. Można pokusić się o stwierdzenie, że w tej dziedzinie doganiamy już Japonię. Tylko czy takie małe mikrokawalerki mają sens?

Mikrokawalerki to małe mieszkania, nawet bardzo małe, bo spotykamy już takie kawalerki od 10 m kwadratowych. W takim małym mieszkaniu, mikrokawalerce, każdy centymetr powierzchni jest wykorzystany. Tutaj podstawą jest bardzo dobrze przemyślana aranżacja powierzchni. W końcu w takiej małej kawalercie musi zmieścić się całe podstawowe wyposażenie, łóżko, lodówka, stolik, regał, szafa. Mała powierzchnia nie wyklucza bowiem podstawowych funkcjonalości.

Ograniczenia powierzchni rekompensowane są doskonale przemyślaną aranżacją wnętrza i koniecznością pójścia na pewne kompromisy, np. albo łóżko albo biurko. Przestrzeń jest bowiem tak zaaranżowana, że łóżko zmienia się w biurko. Trudno również będzie coś ugotować w mini aneksie kuchennym, raczej coś odgrzać wcześniej kupionego "na mieście" lub zrobić kawę/herbatę. Nie mamy co liczyć również na pralkę.

Dosyć kontrowersyjna wydaje się również cena która często jest znacząco wyższa w przeliczeniu na metr kwadratowy od ceny normalnych mieszkań. Wydaje się, że deweloperzy podeszli do kształtowania cen w sposób taki, że jeżeli ktoś ma tylko 100 tysięcy to sprzedamy mu za to 10 metrów. Czy znajdą się chętni to zobaczymy w najbliższych miesiącach.

Również od strony prawnej takie mikrokawalerki budzą pewne wątpliwości, w myśl przepisów aby bowiem lokal mógł zostać uznany za mieszkanie, musi posiadać minimum 16 metrów powierzchni. Deweloperzy stosują tutaj "obejście" prawa i sprzedają takie maleńkie mieszkania jako obiekty mieszkania zbiorowego, coś jak hotele. Czy kiedyś odpowiednie urzędy nie zakwestionują takich transakcji?

Wydaje się, że dobrym miejscem na lokalizację tego typu mikrokawalerek jest stare budownictwo które charakteryzuje się zwykle dosyć dużą wysokością. Stwarza to dużo większe możliwości aranżacji pomieszczenia, np. łóżko nad częścią do pracy, regały itp....

Podsumowując, to mikrokawalerki są kolejna próbą zarobienia na sprzedaży małych mieszkań w sytuacji ciągle niewielkiego poputu i braku możliwości finansowych kupujących.

kawalerki kraków, kawalerki w krakowie, małe mieszkania kraków, kraków kawalerki, mikrokawalerki